واردات برنج در پی عدم توسعه ارقام پرمحصول برنج

کد مطلب : 2045
تعداد بازدید : 1862
27 آذر 1399
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: در طول سه دهه اخیر ارقام پرمحصول برنج نتوانستند جای خود را در زمین کشاورز پیدا کنند که "برنج روشن" یکی از آنها است.
واردات برنج در پی عدم توسعه ارقام پرمحصول برنج

مازندران به عنوان نگین کشاورزی ایران در کشور شناخته شد و با توجه به محصولاتی که تولید می کند دارای بالاترین ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی در کشور است که حدود 10 درصد ارزش اقتصادی کشور را با داشتن تنها یک و نیم درصد زمین‌های کشاورزی کشور از آن خود کرده است که نسان دهنده اهمیت و ارزش محصولات تولیدی در این استان زرخیز است.

از جمله محصولات اساسی مهم و اساسی که در مازندران تولید می‌شود می‌توان به مرکبات، برنج، کیوی، گل و گیاه و گوشت سفید اشاره کرد که هر کدام از این محصولات نقش محوری در تامین امنیت غذایی و تنظیم بازار کشور دارد.

کمبود و بیش‌بود تولید هر کدام از این محصولات می‌تواند بازار و اقتصاد کشور را با اختلال مواجه کند و از این رو تولید محصولات کشاورزی در این استان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برنج از جمله محصولاتی است که اقتصاد کشاورزی بسیاری از مردم استان را وابسته به خود کرده است به گونه‌ای که در چند سال اخیر با اقدامات حمایتی دولت در زمینه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، معرفی ارقام جدید و پربازده، افزایش بهره‌وری مصرف آب و مهمتر اینکه حذف ارز ترجیحی واردات برنج رغبت به کشت این محصول را در استان افزایش داده که منجر به افزایش سطح زیرکشت اول و دوم برنج و افزایش 10 درصدی تولید این محصول شده است.

آنچه که برای کشاورزان برنج‌کار و دامداران و باغداران دارای اهمیت است، ارزش اقتصادی محصول می‌باشد چراکه قالب کشاورزان استان از طریق کشاورزی امرا معاش می‌کنند و به همین دلیل از ارقام و نژادهایی استفاده می‌کنند که داای بیشترین کیفیت و عملکرد اقتصادی باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در طول سه دهه اخیر ارقام پرمحصول برنج نتوانستند جای خود را در زمین کشاورز پیدا کنند که برنج  روشن یکی از آنها است.

عزیزاله شهیدی‌فر ادامه داد: علی‌رغم همه تلاش‌هایی که محققان مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی در استان متحمل شدند واردات بی‌رویه و قیمت پایین ارقام پرمحصول رغبتی را برای کشاورزان در تولید و توسعه آن نگذاشته است.

وی بیان کرد: علی‌رغم همه تلاش‌هایی که جهاد کشاورزی مازندران در ثبت و ترویج برنج "روشن" که باعث شد بذر آن به دو برابر قیمت به فروش برسد اما تمایل کشاورزان به کشت این رقم چندان موثر نبود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به انتقاداتی در خصوص کوتاهی‌های جهاد کشاورزی مبنی بر ترویج و توسعه برنج روشن باید گفت عدم توسعه ارقام پرمحصول و نادیده گرفتن دسترنج محققان سبب شد واردکننده بزرگ برنج باشیم و این داستان تلخ همچنان ادامه داشته باشد.

وی به یکی از اقدامات خوبی که در سال جهش تولید انجام شد که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است اشاره کرد و گفت: حذف ارز ترجیحی برای واردات برنج که با تلاش مجدانه و جسورانه بنده به عنوان متولی کشاورزی استان و حمایت مسؤولان استانی، نمایندگان مجلس، انجمن برنج و وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت باریکه امیدی را برای حمایت و توسعه ارقام‌های پرمحصول برای سال‌های آینده باز کرده است.

به گزارش فارس؛ باید گفت تصمیم‌گیری نهایی در خصوص انتخاب و کشت برنج بر عهده کشاورز است و هیچ مسؤولی نمی‌تواند کشاورزان را مجاب به کشت رقمی خاص کنند چراکه کشاورزان به آن اندازه از آگاهی و دانش دست پیدا کردند که بدانند چه محصولی را بکارند تا صرفه اقتصادی برای آنان به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مشابه