رتبه نخست گیلان در کشت مکانیزه شالیزارها در کشور

کد مطلب : 2042
تعداد بازدید : 1005
26 آذر 1399
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به کسب رتبه نخست این استان در کشت مکانیزه برنج، گفت: از ابتدای امسال 60 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین نشاکار پرداخت شده است.
رتبه نخست گیلان در کشت مکانیزه شالیزارها در کشور

مسعود الماسی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های‌وزارت جهاد کشاورزی مکانیزاسیون کشت برنج است، اظهار کرد: خوشبختانه در استان گیلان اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و در سال زراعی گذشته نیز با کشت مکانیزه در 160 هزار هکتار از اراضی شالیزاری رتبه نخست کشور را کسب کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های انجام شده در سال زراعی آینده 170 هزار هکتار از اراضی به صورت مکانیزه کشت خواهند شد، گفت: در همین راستا 60 میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان برای خرید ماشین نشاکار پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان این میزان تسهیلات برای خرید هزار و 200 ماشین نشاکار پرداخت شده است، افزود: در حال حاضر 10 بانک نشا صنعتی و تعداد نیز بانک نشا خانگی در استان گیلان فعال هستند.

وی در ادامه به مزایای نشا شالیزارها به صورت مکانیزه اشاره و بیان کرد: کاهش هزینه‌های تولید و سختی کار، کاهش مصرف بذر و ابتلاء به آفات و بیماری‌ها بخشی از این مزایا است.

الماسی ادامه داد: افزایش اثر بخشی سایر نهاده‌های کشاورزی، انجام به موقع عملیات نشاکاری، افزایش تولید و علاقه‌مندی قشر جوان روستایی نیز از دیگر مزایای مکانیزاسیون کشت برنج محسوب می‌شود.

وی به صرفه‌جویی 20 کیلوگرمی بذر در هر هکتار با انجام کشت مکانیزه نیز اشاره و اضافه کرد: تا پایان امسال 30 میلیارد تومان دیگر تسهیلات نیز برای خرید انواع ماشین آلات کشاورزی برای کشت ماشینی پرداخت شود.

منبع: ایلنا

مطالب مشابه